MERKEZİ ISITMA - KASKAD SİSTEMLER

Merkezi Isıtma çözümlerini kısaca; ısı ihtiyacının standart bir evden daha fazla olduğu yerlerde çözümün tek bir merkezden, kolay yönetilebilir şekilde dizayn edilmesi olarak tanımlayabiliriz.Merkezi sistemler, kullanım yerine göre yer tipi, duvar tipi, teknolojisine göre yoğuşmalı ve yoğuşmasız olarak ayrılırlar .

Kaskad sistemler ise, yüksek ihtiyaçlara cevap verebilmek için birden fazla kazanın paralel çalıştırılması ile oluşturulmuş sistemlerdir. Birbirine bağlı ve oransal kontrollü çalışan kaskadlar, yatırım maliyeti açısından tek bir büyük kazandan daha ekonomik olabilirler ve günümüzde en çok tercih edilen sistemler arasında yerini almaktadır.

Popülaritesi son 10 yılda ciddi anlamda artan Yoğuşmalı  Duvartipi Kazan sistemleri, yanma sonucu oluşan atık gazların içerisinde bulunan su buharının enerjisini, özel dizayn edilen ısı eşanjörü vasıtası ile kapalı devre suyuna aktararak verimliliğin artmasını ve az yakıt masrafı sağlar.

Merkezi ısıtma kullanım zamanı

Enerji Verimliliği Kanunu, tüketicilerin merkezi ısıtma sistemini verimli bir şekilde kullanabilmeleri için binaların içerisinde pay ölçer kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu sayede, apartman sakinleri evde bulundukları zaman yada ihtiyaç duydukları oranda merkezi sistemi kullanabilmektedirler.

Pay ölçer nedir?

Isı pay ölçer, her dairenin ne kadar ısı harcadığını da belirler. Yüzde 40-50 oranlarında enerji tasarrufu da sağlar ve ısının eşit bir şekilde paylaşılmasını koordine eder.

Merkezi ısıtma sistemi maliyeti

Merkezi ısıtma sisteminin kurulum maliyeti bireysel ısıtma sisteminden daha düşüktür. Bunun yanında kullanım ömrü de daha uzundur. Ayrıca merkezi ısıtma sisteminde bireysel kombilerdeki gibi sınırlı sıcak su yerine sınırsız sıcak su veya sıcak buhar temin edilir.

AKKAYA MÜHENDİSLİK olarak  İnegöl , Yenişehir ve  Çevresinde Onlarca Bina ve Fabrikada Alanında Uzman , Tecrübeli Ekiplerimizle Merkezi Sistem Kalorifer Tesisatı Uygulamasında Günümüzde En Çok Tercih Edilen  Tasarruf ve Bakım Kolaylığı Sağlayan Yoğuşmalı Duvartipi Kazanların Kullanıldığı KASKAD Sistemlerini Devreye Almış Bulunmaktayız.