Isı pompaları hem ısıtma hem soğutma hem de sıcak su kullanımını tek bir cihazda toplar ve alternatif diğer ısı kaynaklarına göre yüksek enerji tasarrufu sağlarlar. Isı pompaları transfer ettikleri enerjinin kaynağının değişik olmaları sebebiyle hava kaynaklı, su kaynaklı veya toprak kaynaklı ısı pompaları olarak ayrılırlar.Ayrıca ısı pompaları hava, toprak ve sudaki potansiyel ısı enerjisini evlerimize taşıyarak evimizin sıcaklık konforunu sağlarken doğaya herhangi bir zehirli gaz salınımı yapmaz.

Isı pompasına en yakın örnek buzdolabıdır, Buzdolabı içerisinde bulunan gıdaların ve havasının ısısını alır sistem içindeki akışkan buzdolabının içini soğuturken mutfağa ısı vermektedir, dolabın arkasındaki boruları her zaman sıcak olmasının sebebi bu prensiptir. Buzdolabı yapısı kompresör dolabın içinden aldığı enerjiyi 3 – 4 kat artırır ve ısı olarak arka tarafa iletir. Buzdolabının amacı soğutma olmasına rağmen soğutma işlemi sırasında ısı açığa çıkartır. Bu prensip ile ısı pompalarında bir ortamı ısıtırken başka bir ortamı soğutabiliriz, yada bir ortama soğutma yaparken başka bir ortamı ısıtabiliriz. Isı pompaları bu prensip ile binalarımızdaki ısıtma, soğutma, ve sıcak su ihtiyaçlarımızı karşılar. Isı pompası ihtiyaç doğrultusunda belirlenir, sadece ısıtma yada sadece soğutmaya uygun cihazlarda mevcuttur.

Isı pompası nasıl çalışır?

Isı pompası ısıtma, soğutma ve sıcak su için gerekli olan enerjinin %75'ini doğadaki potansiyel ısıdan, geri kalan %25'ini elektrikten sağlayarak çalışır ve en zorlu hava koşullarında bile yüksek performans sergilemeye devam eder. Isı pompaları karlı, yağmurlu, güneşli her türlü hava koşulunda kullanılabilir. Dış ünite havadaki potansiyel ısıyı alıp, bu ısıyı sistemde kullanılan ısıtma suyuna aktarır. Sıcaklığı artmış olan su ısıtma sistemi, radyatör veya fan coil üniteleri içinde dolaşım sağlayarak binanın tüm ısı ihtiyacını karşılar

Not : Yeni Nesil  HİBRİT KOMBİ KAZAN TEKNOLOJİSİ İLE 
Isı Pompası + Yoğuşmalı Kombi ve Yoğuşmalı Kazan Birleşimi  Olan  , Kombi ve ısı pompasının kombinasyonu şeklinde üretilen cihazlarla Havadan suya split ısı pompası teknolojisi ve premix yoğuşmalı kombi teknolojisini birleştirerek Isıtma, Soğutma ve Sıcak Su Üretiminde yenilenebilir enerjileri kullanarak, eski tip premix yoğuşmalı kombilere göre %25 daha fazla  tasarruf Sağlayan Cihazlarda Üretilmeye  Başlanmıştır.